Wrocław,

wtorek, 15 grudnia 2009

Wrocław szuka pomysłu na linię podmiejską

(http://www.gazetawroclawska.pl/fakty24/189737,wroclaw-szuka-pomyslu-na-linie-podmiejska,id,t.html#pzw_26366)

Bartłomiej Knapik
2009-11-25 00:49:18, aktualizacja: 2009-11-25 00:49:18
Którą linię kolejową w najbliższym otoczeniu Wrocławia zaczną wykorzystywać wkrótce ludzie dojeżdżający do pracy? Skąd trzeba będzie dowozić do miasta pasażerów koleją podmiejską? Odpowiedzi na te pytania poznamy wkrótce.

Urząd miejski zamówił właśnie opracowanie, w którym rozwój kolei ma być powiązany ze strukturą osadniczą we Wrocławiu i okolicach. Chodzi głównie o to, gdzie będą wprowadzać się nowi mieszkańcy.

Rzecz w tym, że nie wystarczy prześledzić, gdzie dziś mieszka najwięcej ludzi. Opracowanie wymaga bowiem znacznie szerszej perspektywy. Dlatego w załącznikach do przetargu znalazły się wszystkie inwestycje kolejowe i drogowe, jakie są planowane w najbliższych latach w stolicy Dolnego Śląska i jej najbliższym otoczeniu.

Przypomnijmy, że jako pierwsi napisaliśmy o pomyśle, żeby wrocławskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zajęło się przewozem pasażerów szynobusami.

Zamówienie takiego opracowania w oparciu o zewnętrzne badania to świetny pomysł. Inaczej było na przykład w przypadku Dworca Świebodzkiego, który automatycznie został uznany za najlepszy do tego, by z niego odjeżdżały szynobusy (nie przeprowadzono wówczas tak rozległych badań ani analiz).

Tym razem miejscy urzędnicy do problemu podchodzą rozważnie. Nie mówią dziś autorytatywnie, że na przykład nowy pociąg pojedzie do Trzebnicy, a za dwa lata do Strzelina. Najpierw chcą zbadać, gdzie to się będzie najbardziej opłacało. Za to trzeba ich pochwalić. Oczywiście, jeśli wyniki badań zostaną wykorzystane. I to będziemy sprawdzać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz